×
پاکسازی پوست

پاکسازی پوست در خانه

پوست به عنوان قسمت پوششی بدن شناخته می‌شود. این قسمت از بدن بیشترین تعامل را با عوامل محیطی بیرون دارد. از جمله این عوامل می‌توان به آلودگی های محیطی، استفاده از لوازم آرایش، نور خورشید، ترشح بیش از حد چربی در سطح پوست یا خشکی آن و مواردی از این قبیل اشاره کرد. به مرور زمان این عوامل تاثیرات مخربی از جمله پیری پوست و به دنبال آن بیشتر دیده شدن سن، تیرگی و کدر شدن پوست، بسته شدن منافذ پوستی و مانع رسیدن اکسیژن به پوست و … به دنبال خواهد داشت. بهتر است قبل از آسیب دیدن پوست مان به فکر سلامتی و راه های مراقبت از آن باشیم.

پاکسازی پوست

از جمله راه های مراقبتی از پوست، انواع روش هایی است که شما می‌توانید از طریق آن پوست تان را پاکسازی کنید. عمل پاکسازی به سلول های پوستی شما اکسیژن می‌رساند و کمک می‌کند که پوست تان نفس بکشد. در عمل پاکسازی توجه به نوع پوست الزامی است، چرا که روش های پاکسازی برای هر نوع پوست از پوست های چرب تا معمولی و خشک متفاوت است.

پاکسازی پوست با حلقه های خیار

برای پاکسازی پوست در خانه چه کارهایی انجام دهیم؟!

روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. شما می‌توانید عمل پاکسازی را در منزل، سالن های زیبایی و یا در کلینیک ها با استفاده از انواع ماسک ها انجام دهید. ما در این قسمت قصد داریم به روش های پاکسازی در منزل بپردازیم.

 • انواع بخور: به طور کلی بخور دادن باعث ایجاد رطوبت در سطح پوست و درنتیجه باز شدن منافذ پوستی و بیرون آمدن مواد سمی از این منافذ خواهند شد. همچنین بخور باعث خروج چربی ها، جوش های سر سیاه و هر چیزی که منافذ پوستی شما را مسدود کرده است می‌شود. از جمله موادی که در زمینه پاکسازی پوست با استفاده از بخور موثر هستند می‌توان به موارد ذکر شده اشاره کرد: بخور بابونه و زنجبیل.
بخور بابونه برای پوست

بعد از انجام بخور پوست تان را به آرامی ماساژ داده و سپس خشک نمایید. توصیه می‌شود بعد از انجام بخور، از یک کرم مرطوب کننده مناسب پوست تان استفاده نمایید.

 • با استفاده از مواد طبیعی مانند لیمو ترش، عسل و تخم مرغ: از این مواد به صورت تکی و یا ترکیبی با سایر مواد دیگر می‌توان برای پاکسازی پوست استفاده کرد. لیمو ترش با خواصی که دارد سبب لایه برداری و زدودن لایه چربی و آلودگی ها بر روی سطح پوست می‌شود.
پاکسازی صورت با مواد طبیعی

عسل ماده ای است که از بسته شدن منافذ پوستی جلوگیری می‌کند، و علاوه بر این میزان چربی ترشح شده از سطح پوست را کنترل می‌کند. همچنین عسل باعث حفظ رطوبت و نرمی و لطافت پوست می‌شود. تخم مرغ باعث شفافیت و کوچک تر شدن منافذ پوستی می‌شود. کوچک شدن منافذ پوستی باعث محافظت پوست از هر گونه آلودگی خواهد شد.

 • با استفاده از جوش شیرین: این ماده ی فوق العاده باعث تنظیم شدن PH سطح پوست می‌شود. همچنین بعنوان یکی از بهترین لایه بردارها برای پوست می‌باشد.
 • شکر: این ماده علاوه بر لایه برداری پوست، به التیام سلول های آسیب دیده سطح پوست کمک شایانی می‌کند.
پاکسازی پوست با شکر
 • استفاده از روغن: وجود روغن ها برای پوست لازم و ضروری است. شما می‌توانید با استفاده از مقدار کمی روغن های زیتون، بادام و روغن های گیاهی و مفید دیگر پوست تان را ماساژ دهید.

در کل مواد های طبیعی بسیاری از جمله خیار، گلاب، جوانه گندم، سیب زمینی، جعفری و موارد بسیاری وجود دارند تا ما را در پاکسازی پوست مان یاری کنند.

همچنین می‌توان از ماسک های مختلفی برای از بین بردن جوش ها سر سیاه استفاده کرد. از جمله ی این ماسک ها می‌توان به ماسک خاک رس و ماسک ذغال فعال اشاره کرد.

ماسک ذغال فعال برای نابودی جوش های سرسیاه

مراقبت های روزانه برای سلامت پوست:

 • تغذیه و رژیم مناسب برای پوست
 • استفاده از انواع لایه بردار برای نابودی آلودگی ها و سلول های مرده ی پوستی
 • استفاده از ضدآفتاب های باکیفیت
 • استفاده از کرم های مرطوب کننده و آبرسان ها
 • عدم استفاده ی مداوم از لوازم آرایشی به خصوص کرم پودر. قبل از این که به رختخواب تان بروید، حتما آرایش خود را با استفاده از پاک کننده های آرایشی پاک نمایید.

مراقبت های بعد از پاکسازی پوست:

 • کمپرس آب سرد بعد از پاکسازی برای بهبود التهابات پوستی.
 • استفاده از کرم های آبرسان بعد از انجام پاکسازی.
مراقبت های ضروری بعد از انجام پاکسازی پوست
 • از مایعات، میوه جات و سبزیجات استفاده کنید.
 • در محیط گرم و در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • از محصولات آرایشی استفاده نکنید.

نکاتی که باید قبل از انجام پاکسازی آن ها را بدانید!

 • نوع پوست تان! بدانید که پوست شما چرب، معمولی یا خشک است.
 • اگر ترجیح تان انجام پاکسازی در خارج از منزل است بهتر است مکانی معتبر برای انجام پاکسازی پوست انتخاب کنید. توصیه می‌شود در مکان هایی پاکسازی پوست را انجام دهید که علاوه بر استفاده ی محصولات باکیفیت و دستگاه های خوب، از دانش و تخصص خوبی برای این کار برخوردار باشد.
 • در فواصل زمانی مختلف این کار را انجام دهید. این فواصل زمانی هر چند ماه یک بار باید انجام شود. فواصل زمانی تان را به گونه ای انتخاب کنید که نه خیلی به تاخیر بیفتد (هر چند سال یک بار نباشد) و نه خیلی پشت سرهم و کوتاه باشد (ماهی یکبار نباشد). افراط و یا تفریط در این زمینه به ضرر سلامت پوست شما خواهد بود.
نکات مهم قبل از پاکسازی