×
سیاهی دور چشم

عوامل سیاهی دور چشم و راه های درمان و بهبود آن

سیاهی دور چشم چیست؟

سیاهی دور چشم و تیرگی این ناحیه در اثر عوامل مختلف، بدون در نظر گرفتن سن افراد بر روی خانم ها و آقایان اتفاق میفتد. این پدیده سبب پیر تر نشان دادن افراد می‌شود. این پدیده بیشتر در افراد مسن، کسانی که مستعد بیماری های ژنتیکی هستند و همچنین همه ی نژادهای پوستی به غیر از سفید پوستان اتفاق میفتد.

علل سیاهی دور چشم

  • خستگی، کم خوابی یا پر خوابی

همیشه در افراد باید ساعات خواب، تنظیم باشد. به طور میانگین خواب در افراد بین 6 الی 8 ساعت برآورد شده است. کم تر یا بیش تر از این میزان ساعت برای بدن و به خصوص چشم مضر است و باعث ایجاد هاله ای از سیاهی بر دور چشم می‌شود.

علاوه بر این زمانی که از چشم هایتان زیاد کار می‌کشید، مثلا برای مدت زمان زیادی به صفحه ی تلویزیون و یا کامپیوتر خیره می‌شوید

  • افزایش سن

فرایند بالا رفتن سن، موجب پیر شدن و نازک شدن پوست می‌گردد. همین عامل رگ های زیر پوست به خصوص پوست اطراف چشم را تحت تاثیر قرار می‌دهد و با بزرگ شدن آن ها، اطراف چشم با پدیده ی سیاهی مواجه می‌شود.

عوامل سیاهی دور چشم
  • وجود آلرژی

زمانیکه افراد به هر دلیلی به چیزی حساسیت دارند، بدن افراد به طور خودکار شروع به تولید هیستامین می‌کند. این هیستامین باعث گشاد شدن عروق، التهاب، خارش، سیاهی دور چشم و قرمزی چشم ها می‌شود.

  • کم آبی

بدن انسان روزانه به 6 الی 8 لیوان آب احتیاج دارد. زمانیکه بدن فرد با کمبود مواجه می‌شود، پوست اکسیژن و رطوبت کمتری دریافت می‌کند و در نتیجه باعث چروک شدن پوست، تیرگی اطراف چشم و مشکلات دیگر شود.

  • نور خورشید

اگر پوست برای مدت زمان زیادی زیر نور خورشید قرار بگیرد، نور خورشید باعث تغییر رنگ رنگدانه های بدن افراد شده و همین عامل می‌تواند دلیلی بر تیره شدن پوست اطراف چشم گردد.

چند توصیه برای درمان و بهبود تیرگی اطراف چشم

برای بهبود و درمان سیاهی اطراف چشم، راه های متفاوتی وجود دارند. تداوم در این راه حل ها به شما کمک می‌کند تا به مرور زمان از شر این معضل خلاص شوید.

  • کمپرس آب سرد و یا قطعات یخ

ماهیت کمپرس آب سرد برای پوست، باعث کاهش ورم شده و عروق گشاده شده پوست را منقبض می‌کند. توصیه می‌شود برای استفاده از قطعات یخ، آن ها را درون یک پوشش مانند پارچه یا پلاستیک قرار دهید تا پوست تان آسیب نبیند.

کمپرس یخ برای بهبود سیاهی چشم
  • چای کیسه ای

چای کیسه ای به دلیل آنتی اکسیدان ها و خواصی که دارد، سبب گردش بهتر جریان خون در زیر پوست خواهد شد. توجه کنید که چای کیسه ای داغ مضر است، پس باید چند دقیقه صبر نمائید تا چای سرد شود و سپس آن را بر روی چشمانتان بگذارید.

  • آرایش اطراف چشم

آرایش اطراف چشم، با استفاده از انواع کانسیلر و کرم پودر، می‌توان به صورت موقت سیاهی اطراف چشم را کم رنگ تر کرد. توجه داشته باشید هنگام خواب، به خوبی آرایش صورتتان را با پاک کننده های آرایش صورت یا دستمال مرطوب و یا صابون پاک نمائید تا منافذ پوستی تان پاکیزه شوند و اکسیژن دریافت کنند. برای جلوگیری از خشکی پوست، می‌توانید از انواع مرطوب کننده ها استفاده نمائید.

  • خواب کافی

به طور میانگین میزان ساعات خواب مناسب برای هر شخص روزانه 6 الی 8 ساعت است. بی خوابی یا پر خوابی سبب تیرگی و کدر شدن پوست شما خواهد شد.

  • انواع عمل های جراحی و پزشکی

یکی از روش های خلاصی از شر تیرگی اطراف چشم، استفاده از لیزر بوده که پوست شما را سفت و لایه برداری می‌کند. همچنین با تزریق فیلر یا پرکننده های متفاوت، چربی و … می‌توان این ناحیه را پنهان نمود.

تزریق فیلر برای درمان سیاهی دور چشم

 

در آخر باید گفت که الزاما همه ی روش ها برای درمان این مشکل بهترین روش نیستند و باید راجع به آن ها به خوبی تحقیق کرد تا عوارض ناشی از آن ها دامن زیبایی مان را نگیرد.